kol 26 2014

Županijski pčelari zatražili pomoć županije

Kako je opće poznato vremenski uvjeti ove godine, ali i protekle zime, najmanje su pogodovali našim pčelama pa je shodno tome sektor pčelarstva u cijeloj državi doživio totalni kolaps. Prinosi su smanjeni na nekih 10 % od uobičajenih, a štete se zbrajaju u milijunima kuna. Prema nekim procjenama ovo proljeće 2014. godine bilo najgore za pčelarsku proizvodnju u zadnjih 30 godina. Ta činjenica ponukala je Županijski pčelarski savez da inzistira na sastanku sa predstavnicima Bjelovarsko-bilogorske županije kako bi predočila probleme u ovom sektoru. Sastanak je održan u prostorijama BBŽ 21.08.2014. godine gdje je ispred Županijskog pčelarskog saveza nazočio tajnik Dražen Kovač, a ispred PU “Bilogora” predsjednik PU “Bilogora” iz Bjelovara  Milan Jantolek i tajnik udruge Krunoslav Nemet. Navedene predstavnike pčelara primio je dožupan BBŽ Neven Alić.

Tijekom sastanka naglasak je bio na velikim gubicim pčelinjih zajednica zbog nepovoljnih vremenskih prilika koje su utjecale na prinose meda. Obuhvatom podatka sa terena BBŽ došlo se do zaključka da je prosječan prinos meda bio u razini 10% prosječnog godišnjeg prinosa meda u zadnjih 5 godina na području BBŽ. Istaknuto je da je potencijal pčelarstva prepoznat od mnogih što je dovelo do velikog povećanja broja pčelara te da svake godine unazad 5 godina broj pčelara raste za prosječno 7% godišnje. Kvaliteta meda i ulazak u EU doprinjeli su prepoznavanju i veliku potražnju za medom sa našeg područja što je dovelo do rasta veleprodajne otkupne cijene na trenutnih 34,7kn. Tendencija je zbog velikih upita, daljnje povećanje potražnje. Zbog velikih gubitaka postoji opasnost da se jedan dio novih pčelara povuče iz ovog posla što bi se vrlo negativno odrazilo na količinama koje su nam neophodne da bi mogli konkurentno nastupiti na tržištu EU Navedeni su pozitivni primjeri županija u okruženju koje su  pokrenule  procedure kako bi pokušali pomoći svojim pčelarima i za to planiraju izdvojiti  čak 300.000 kn pomoći zbog navedene problematike. Na kraju je dožupanu upućen je apel u ime pčelara da im se pomogne kako bi uspjeli premostiti ovu kriznu godinu, sa ciljem smanjenja štete na što je moguće manju mjeru. U kratkom obraćanju dožupan Neven Alić je izrazio suosjećanje sa teškom situacijom u kojoj su se našli županijski pčelari, ali je isto tako naglasio da se BBŽ nalazi u nezavidnoj financijskoj situaciji. Na kraju je dožupan zamolio predstavnike pčelara da se prema županiji obrate pisanim putem te je obećao kako će nakon toga dogovoriti i organizirati sastanak sa županom BBŽ Damirom Bajsom kako bi se mogli poduzeti konkretni koraci u pružanju pomoći pčelarima.

Trajni link do ovog članka: http://www.pcelarska-udruga-bilogora.hr/?p=2381