pro 08 2013

Sveti Ambrozije_zaštitnik pčelara

svambrozije_1  Sv. Ambrozije (340 – 397.) Slavi se 7. prosinca. Zaštitnik je željnih znanja, uzgajivača pčela, voskara i kamenorezača. Rođen je u Njemačkoj. Poslije smrti oca u četrnaestoj godini s majkom i braćom seli u Rim gdje uči sve škole. Službujući kao pravnik našao se u Milanu, gdje postaje i biskup. On je svetac zaštitnik znanja, željnih znanja i znanosti. Kaže se za njega da je čitava svoga životnoga vijeka čeznuo za znanjem kao što drugi čeznu za zdravljem, vlašću i čašću. Samo veliki i sveti ljudi znaju da posjeduju nedostatke. Tako je i on u svoj svojoj učenosti, kao milanski biskup, često sebi tražio teologe da ga dođu ispitati i provjeriti u teologiji i vjeri, da se ne bi kojim slučajem dogodilo da on štogod ne prenese svojim vjernicima, što ne bi pristajalo i što ne bi bilo točno. Upravo ovim svojim stavovima čitava života je zaslužio da mu se toliki željni znanosti utječu i mole njegov zagovor i ustrajnost kod Gospodina. Sveti Ambrozije glasoviti jebiskup Milana i utemeljitelj ambrozijanskoga obreda slavljenja svete Mise.

Izvor: fra Franjo Mabić

svambrozije_2

Bazilika sv. Ambrozija u Milanu.

svambrozije_4

Tijelo sv. Ambrozija u Milanskoj bazilici.

Trajni link do ovog članka: http://www.pcelarska-udruga-bilogora.hr/?p=1998